زنان در طول تاریخ به دلیل قدرت بدنی ضعیف تر در مقابل مردان و تفکرات غلط و برخی آداب و رسوم اشتباه همواره مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند. پیش از اسلام در بین اعراب جاهلی و پیش از قرون جدید در اروپا او را فاقد ماهیت انسانی می دانستند و جزو شیاطین یا چارپایان قرار می دادند و زمانی او را جزو اموال مردان خانواده می دانستند که به راحتی خرید و فروش می شد. در روزگار حاضر نیز با شعارهای دروغین و سخن راندن از حقوق از دست رفته شان آنها را فریفته و برای منافع خود، وجودشان را به بازی می گیرند.

حتی در یهودیت و کتب تحریف شده شان نیز، زن ارزشی بالاتر از این شأن دارا نیست.

«عقیده یهود (خدای یهود) چنین بود که در آخرین بند از وصایای دهگانه اش به موسی زنان را در ردیف چهارپایان و اموال غیر منقول ذکر کرده و قوم یهود هم مانند همه اقوام جنگجو زن را مایه مصیبت و بدبختی می دانستند و فقط وجود او را از آن رو قابل تحمل تلقی می کردند که زن یگانه منبع تولید سرباز بوده است.»

در جاهلیت عرب نیز وقتی به مردی خبر می رسید که صاحب دختری شده به تعبیر قرآن صورتش از خشم و غضب سیاه می شد و در اولین فرصت دختر کوچکش را زنده زنده در گور می کرد تا ننگ دختر دار شدن را از پیشانی اش پاک کند. وقتی هم که مردی می مرد زنان و دخترانش به همراه سایر اموالش به پسرش می رسید تا مالک جدید آنها شناخته شود. طبق رسم معمول عرب نیز چیزی از ارث و مال پدران به دختران نمی رسید تا مبادا به همراه آنان به خانواده ها و قبایل دیگر منتقل شود.

در چنین شرایطی با ظهور دین اسلام با تمام رحمت و مهربانی بی بدیل پیام آورش همه چیز دگرگون می شود. خداوند حکیم به پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله)، دختری عطا می کند تا او با رفتار عاشقانه و پر از عاطفه و کرامتش زن را اصالتی دوباره ببخشد و مفهوم کوثر را به همه جهانیان بنمایاند؛ در مقابل کسانی که او را به خاطر نداشتن پسری ابتر می خواندند. پیامبر رحمت در این زمان و شرایط دشوار با چه مشکلاتی توانست سنتهای ناروای عرب جاهلی را در مورد زنان ریشه کن کند. دین اسلام در چنین شرایطی به دفاع از حقوق زنان می پردازد و ماهیت انسانی زن و مرد را یکسان می داند و ملاک برتری را تنها در تقوا و پرهیزگاری معرفی می کند. پیامبر اسلام نیز در تمام دوران زندگی با رفتار پر مهر و عطوفتش با زنان و ادای حقوق انسانی شان و سفارش مردان به پرهیز از خشونت در مورد زنان، انقلابی عظیم در شیوه نگرش نسبت به زنان پدید آورد و اسلام به عنوان کامل ترین دین و بهترین برنامه زندگی انسانها در همه موارد نقش زیادی در کمال و تعالی زنان و دفاع از حقوق آنها داشته است.

بر خلاف نگرش افراطی فمینیستی در مورد زنان که گویی برای دفاع از حقوق زن راهی جز ایجاد شرایط و حقوقی مردانه و خروج از جایگاه زنانه برای آنها نمی شناسند. اکنون مواردی از توجّه و جهت خاص دین اسلام نسبت به زنان را ذکر می کنیم.

منبع : جمعیت بانوان فرهیخته |مقام زن از دیدگاه اسلام
برچسب ها : زنان ,اسلام ,حقوق ,مورد ,رسید ,پیامبر ,مورد زنان ,چنین شرایطی ,ماهیت انسانی